Fitoterapia

Od niepamiętnych czasów ludzie używali roślin do leczenia i sporządzania środków leczniczych. Pamiętajmy, że receptury leków ziołowych opierają się na wielowiekowych doświadczeniach ludowych ale także tych uniwersyteckich. Od starożytności na całej Ziemi prezentowane są różne systemy leczenia ziołami. Technicznie termin fitoterapia oznacza naukę o stosowaniu roślin leczniczych, wywodzącą się z dawnego ziołolecznictwa. Nazwa ta została ustanowiona w XX wieku przez francuskiego lekarza Henri Leclerc. Fitoterapia jako dział medycyny zajmuje się zastosowaniem w terapiach i profilaktyce środków pochodzenia roślinnego. Naukowo rzecz biorąc fitoterapia to czysta tradycyjna medycyna ludowa łącząca odkrycia dziedzin takich jak m.in. etnobotanika, farmakognozja, biologia molekularna, biochemia, farmakologia, toksykologia i farmakokinetyka kliniczna w jedną całość. Ziołolecznictwo można przedstawić w dwóch etapach: przed i po XX wieku. Do XX w mieliśmy do czynienia tylko z leczeniem opierającym się na ziołach i lekach ziołowych. Po XX w. nastąpiła diametralna zmiana, której skutki odczuwamy coraz prężniej na co dzień. Lecznictwo jak i produkcja leków zmieniła się nie do poznania. To dzięki niezaprzeczalnemu rozwojowi dobrodziejstwu jakim jest chemia. Coraz prężniejsze odkrycia tej dziedziny doprowadziły do coraz prostszego i rzetelniejszego pozyskiwania substancji leczniczych z roślin, co pozwoliło na ich izolację, stabilizację czy standaryzację. Te szybko idące zmiany doprowadziły do powstania dzisiejszej farmakoterapii, która zastąpiła naturalne metody ziołolecznictwa lekami chemicznymi (chemioterapia). Od tej pory ziołolecznictwo zostało zepchnięte na drugi plan, lekceważąco traktowane i kojarzone z gusłami ludowymi do tego stopnia, że stuki tej przestano uczyć samych lekarzy (choć historia dowodzi, że lekarzy ziołolecznictwa niejednokrotnie uczyły babki). Na szczęście po odkryciach genetyki czy fizyki kwantowej od II połowy XX wieku wszystko się zmieniło. Prowadzi się coraz więcej badań nad roślinami i ich substancjami leczniczymi. Dzięki biochemii i biologii molekularnej fitoterapia wraca do łask i to skuteczniej niż dotychczas. Nastąpiło równouprawnienie w metodach leczenia a najnowsze badania niejednokrotnie ukazują wyższość ziół nad lekami syntetycznymi. Świat roślin i dzisiejsze badania pokazują nam, że spośród ponad 400 000 gatunków roślin na ziemi za lecznicze uważa się około 40 tysięcy gatunków. Ziołolecznictwo przechodzi na całym Świecie renesans, a co najpiękniejsze: wraca na salony uniwersytetów.

Esencje kwiatowe dr Bacha

Z terapią esencjami dr Bacha miałam pierwszy raz styczność 10 lat temu jako pacjentka. Pamiętam, że póki nie doświadczyłam tej metody, byłam do niej nastawiona sceptycznie. Natomiast po doświadczeniu – jestem jej zwolennikiem od pierwszego użycia. Pomagam sobie i najbliższym esencjami po dziś dzień. Dzięki temu, że mam te terapię przetestowaną w praktyce na sobie, mojej rodzinie, zwierzętach jak i część nich przygotowuję sama, czuję się gotowa by z nadejściem tego roku pomagać również Wam. Dodatkowo przeszłam certyfikowane szkolenie w zakresie tej terapii. Jeżeli poczujecie potrzebę: zapraszam do gabinetu 🤍

W skrócie, czym są esencje kwiatowe dr Bacha i kim właściwie był Edward Bach?
Dr Bach był angielskim lekarzem medycyny i homeopatą. Całe życie poświęcił poszukiwaniu czystej, naturalnej metody leczenia. Wiedział, że stan umysłu odgrywa zasadniczą rolę w utrzymaniu zdrowego ciała. Od śmierci Bacha w 1936 roku minęło sporo czasu a dzisiejszy dzień pokazuje nam, że miał rację. Stan umysłu, ciała i ducha jest ze sobą ściśle powiązany.
 
Esencje kwiatowe to nic innego jak ekstrakty kwiatowe z roślin, których natura wpływa na nasze stany emocjonalne.
 
Dr Bach podzielił esencje na 7 grup, które charakteryzują zasadnicze przyczyny konfliktów, które uniemożliwiają życie w zgodzie ze sobą :
🍃 Niepewność
🍃 Lek i obawa
🍃 Utrata zainteresowania
🍃 Osamotnienie
🍃 Nadwrażliwość na wpływ otoczenia
🍃 Rozpacz i przygnębienie
🍃 Nadmierne zaangażowanie w sprawy innych
 
Dodatkowo wyodrębnił on 7 etapów leczenia choroby:
🤍 Spokój
🤍 Nadzieja
🤍 Radość
🤍 Wiara
🤍 Pewność
🤍 Mądrość
🤍 Miłość
 

Te tinctury są wyjątkowe dlatego, że nie powodują efektów ubocznych i są całkowicie bezpieczne. Nadają się dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i zwierząt jak i osób w terapiach chemioterapeutykami czy innymi metodami naturalnymi. Podobnie jak inne sposoby naturalne terapia pozwala na ujawnienie dotychczas stłumionych czy nieuświadomionych symptomów. To ważne, bo dzięki nim możemy w sobie zobaczyć coś, czego nie widzieliśmy wcześniej. I przepracować. To nie zawsze może okazać się przyjemne: jak to w procesie. Ale warto 🙂

Mieszankę esencji przygotowuję starannie i indywidualnie pod kątem tego, co w danej chwili jest najważniejsze do przepracowania. Pracę z esencjami łączę również w praktyce z elementami czakroterapii (wyłącznie u osób dorosłych): do opisu esencji dołączam wykaz pracy czakr na Tu i Teraz jak i ich opis. W razie dodatkowych pytań jestem do Waszej dyspozycji. W celu umówienia się na wizytę proszę o telefon: niezbędne informacje w zakładce KONTAKT.

A.