O kalcytach pod kątem fizykochemicznym napisać mi bardzo trudno, ponieważ jest to produkt procesów magmowych często tworzący najrozmaitsze formy skalne: różne nacieki, wapienie, oolity czy też formę spoiwa w piaskowcach. Może to prowadzić do opisu niezwykle zawiłego -więc poza opisem podstawowym/materialnym- dalej skupię się na opisie właściwości bardziej subtelnych, litoterapeutycznych. Tak więc zaczynajmy 🙂 

Kalcyt to po prostu węglan wapnia (CaCO3). Tak na prawdę jest bardzo popularnym minerałem (budzi we mnie jedną z większych sympatii, ponieważ mieszkam na terenach gdzie dość łatwo do niego dotrzeć). Ze względu na swoje właściwości, w Polsce dawniej wydobywany i wykorzystywany w przemyśle m.in. rolniczym (jak nawóz), metalurgicznym (topnik), chemicznym (soda kaustyczna), budowlanym (cement i wapno palone) oraz optycznym (pryzmaty polaryzacyjne). Na jurze Krakowsko Częstochowskiej jest go tak wiele, że jego eksploatacja przyczyniła się do zniszczenia wielu jaskiń. Kalcyt tworzy podstawę skał na tych terenach. Najwięcej wydobywano go w okolicach Podlesic, Morska czy Olsztyna. Poza „naszą” Jurą w znacznej mierze występuje na Wyżynie Śląsko-Wieluńskiej, Pieninach czy Tatrach.

WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE I CHEMICZNE
W fizycznym konekście kalcyt jako kryształ występuje w szerokiej barwie kolorystycznej. Jest cenionym kamieniem ozdobnym, kolekcjonerskim i terapeutycznym. Kalcyty występują w barwach m.in. pomarańczowej, żółtej, białej, przeźroczystej, niebieskiej, zielonej i różowej. Jego faktura przypomina mleczne po przeźroczyste kawałki lodu, składa się najczęsciej ze słupków i przylegających do siebie tabliczek. Ich połysk jest równie zróżnicowany może być całkowicie matowy ale i szklisty. Jest bardzo kruchym minerałem, w twardości skali Mosha ma zaledwie 3,0/10. W domieszce z innymi związkami jesteśmy w stanie skruszyć go nawet w dłoniach.

COŚ Z KART HISTORII
Kryształy kalcytu słyną ze zdolności polaryzacji i zjawiska podwójnego załamania światła. Ta właściwość optyczna w historii zasłynęła jako nawigacja Wikingów w corocznych wyprawach grabieżczych kraje europejskie około 1000 lat temu. Konkretnie chodzi o odmianę kalcytu zwanym szpatem islandzkim (choć ta nazwa jest bardziej ludowa niż naukowa): szlachetnie przeźroczystych i czystych krystałach. Był on jednym z części urządzenia nawigacyjnego na morzu. Szpat miał za zadanie skupiać światło słoneczne tak by określić ich położenie geograficzne i dalszy kierunek podróży. Nawet w pochmurne dni poprzez zdolność polaryzacji nawigacja była możliwa i podobnie czytelna. Świat nauki i archeologii prężnie donosi o znaleziskach tego typu urządzeń znajdywanych we wrakach łodzi i w wioskach Wikingów. Szpat islandzki nazywany był ówcześnie „kamieniem słonecznym”.


MAGIA
Dwójłomność kalcytów wykorzystywana przez Wikingów bardzo pomocna okazuje sie w magii. Dzięki tej właściwości moc podczas np. rytuału może zostać podwojona. Kolory kalcytu będą również automatycznie oznaczać skłonności do takich a nie innych mocy. Do ogólnych cech kalcytów będą należeć takie jak ochrona, pozytywna energia, radość, oczyszczenie, spokój, dające miłość i wzmacniające naszą duchowość. To kamienie idealne do stymulowania młodych dusz i ciał, ponieważ będą robić to skutecznie i bardzo delikatnie. Przy odrobinie rozluźnienia i zaufania potrafią dać niesamowite efekty terapeutyczne. Mimo, że nie zaznaczyłam tego przy każdym odcieniu, będą to kamienie wspaniałe dla niemowląt, małych dzieci, kobiet w ciąży i młodych mam.

Kalcyty pomarańczowe/brzoskwiniowe wpływają na energię projekcyjną. Dzięki temu nadadzą się do pracy emocjonalnej dla ludzi z problemami psychicznymi, seksualnymi, wykorzystywanymi (pomaga przezwyciężyć niemożliwe). Idealnie nada się też dla matek karmiących. Ich moc pozytywnie wpływa na laktację 🙂 Otaczając się nimi tworzymy atmosferę serdeczności, otwartosci i ciepła. Idealne do wspierania domowego ogniska i budowania pozytywnych relacji z ludźmi.

Kalcyty zielone wpływają na energię receptywną. Poprzez zdolnośc przyjmowania często wykorzystywany będzie do przyciągania energii z zewnątrz do wewnątrz. Sprowadza wzrost powodzenia i pomyślność. Będzie działał kojąco i wzmacniająco na układ nerwowy i oddechowy. Otwiera nasze współczucie na cierpienie innych.

Kalcyty niebieskie to energia receptywna. Błękit działa bardzo korzystnie na układ kostny człowieka. Ze „słodszych” właściwości akurat tego kamienia, dodam ze jest idealnym dla małych dzieci i niemowląt, ponieważ skutecznie bedzie łagodził ząbkowanie i bóle zebów. Ten rodzaj węglanu będzie wpływał korzystnie na ochronę domu przed kradzieżą. Podobnie jak w przypadku m.in. soli, warto ulokować go przy drzwiach i oknach mieszkania.

Kalcyty białe/przeźroczyste są w magii wykorzystywane najczęściej. Doskonale nadają się przy komplementacji i medytacji. Podwajają nasze działania. Wpływając na czakrę sakralną doskonale i łagodnie ją stymulują. Jako czysty minerał doskonale zwiększa przepływ naszych sił życiowych, lecząc nasze ciało i ducha. Biały kalcyt będzie nas inspirował, oczyszczał z lęków i negatywnych wpływów.

Kalcyty różowe będą idealne dla kobiet w ciąży, dzieci i młodych dziewcząt. Różowy w magii odznaczać będzie się zawsze miłością, rodziną i potomstwem. Pomaga w chorobach o naturze psychosomatycznej, bardzo dobrze wpływa na czakrę serca. Uziemiają i uzdrawiają. W magii wykorzystywane są w rytuałach miłosnych.

Kategorie: Magiczne minerały

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *